Skupština grada u četvrtak odlučuje o budžetu za narednu godinu
Skupština grada će, kao i prošle godine, usvojiti budžet za narednu godinu do Božića, koji je pripremljen u skladu sa propisima i uputstvima Ministarstva finansija.
- Predloženi obim budžeta iznosi 9,2 milijarde dinara, sa tekućim prihodima planiranim u iznosu od približno 8,7 milijardi dinara. U strukturi tekućih prihoda planirani su prihodi od poreza na dohodak, dobit i kapitalne dobitke u visini od oko 5,2 milijarde dinara. Najznačajniji prihodi planirani su od poreza na zarade, u iznosu od oko 4,4 milijarde dinara, što čini približno 48 odsto ukupnog planiranog obima. Ukupni rashodi i izdaci takođe su planirani u iznosu od oko 9,2 milijarde dinara, dok ukupni tekući rashodi iznose približno 8,5 milijardi dinara. Planirana sredstva za kapitalne projekte u 2026. godini obezbeđuju završetak već započetih projekata, uključujući rekonstrukciju vrtića „Mandarin“ i „Sanda Marjanović“, kao i rekonstrukciju objekta Osnovne škole „Đuro Salaj“ – istakao je Daniel Đivanović, predsednik Skupštine grada Subotice.
Jedna od tema kojom će se baviti odbornici jeste i donošenje odluka o prostornim planovima.
- Druga tačka dnevnog reda biće donošenje Odluke o izmeni dela Plana generalne regulacije 3 za deo zone Aleksandrovo, odnosno blok 111, kako bi se redefinisala namena prostora i omogućila izgradnja objekata za sport i rekreaciju u skladu sa novom vlasničkom strukturom. Pred odbornicima će se naći i Predlog odluke o donošenju Plana detaljne regulacije za vikend-naselje na Paliću i deo prostora Banje Palić uz istočnu obalu Palićkog jezera. Odlučivaće se i o donošenju odluke o izradi plana detaljne regulacije prostora za eksploataciju peska na površinskom kopu Donji Tavankut – rekao je Đivanović.
Pred odbornicima će se naći i Predlog odluke o visini boravišne takse, čija je poslednja izmena izvršena 2019. godine. Takođe, odlučivaće se o donošenju Strategije bezbednosti saobraćaja grada Subotice i Akcionog plana za sprovođenje Strategije bezbednosti saobraćaja za period od 2025. do 2027. godine.
- Doneće se odluke o sprovođenju javnog konkursa za izbor direktora u dva javna komunalna preduzeća, JKP „Subotička toplana“ i JKP „Subotičke pijace“. Pred odbornicima će se naći i rešenje o imenovanju direktora JKP „Parking“, kojim će se, nakon sprovedenog postupka, imenovati Aleksandar Medaković. Skupština će razmatrati i donošenje odluke o kadrovskom planu za Gradsku upravu grada Subotice, Gradsko pravobranilaštvo, lokalnog ombudsmana grada i Službu za internu reviziju.
Pred odbornicima će se naći i Predlog odluke o izmenama i dopunama odluke o uslovima za držanje i zaštitu domaćih i egzotičnih životinja na teritoriji grada, kao i Pravilnik o subvencionisanju cena komunalnih usluga za kategoriju boraca.
- Takođe, jedna od tačaka dnevnog reda biće i Program kontrole kvaliteta vazduha na teritoriji grada Subotice za period od 2026. do 2028. godine – rekao je Đivanović i dodao da će biti doneta rešenja o davanju saglasnosti na Statut Subotičkog simfonijskog orkestra, kao i na Pravilnik o radu Turističke organizacije grada, zatim rešenja koja se odnose na nesmetan rad fondacija „Ekspekto“ i „Dr Laslo Rehak“, kao i nekoliko kadrovskih rešenja u vidu razrešenja i imenovanja članova školskih odbora, te razrešenja i imenovanja člana Upravnog odbora Centra za socijalni rad.