Komentara: 14
Pregleda: 2310

Vrtić u Tavankutu - uskoro primopredaja objekta, deca u sobama od septembra 2026?

20.06.2025. u 09:30h
Izvor: Subotica.com
Objekat u Tavankutu završen je pre tri meseca, ali još uvek nije počeo da radi za šta su odgovorni gradski čelnici i PU "Naša radost", smatra Hrvatsko nacionaln veće (HNV). Nepotpuna dokumentacija i nedostatak odgovarajućeg kadra razlozi su za prazne sobe, tvrde iz "Naše radosti", te ističu da će se dečja graja u objektu začuti možda tek u septembru naredne godine.
Vrtić u Tavankutu - uskoro primopredaja objekta, deca u sobama od septembra 2026?

O okviru obeležavanja Dana hrvatske zajednice, predsednica HNV-a, Jasna Vojnić, podsetila je da je Republika Hrvatska uložila u opremanje tri hrvatska vrtića u Subotici, od kojih se još uvek čeka na otvaranje objekta u Tavankutu, iako je za to, kako ona smatra, potreban samo ugovor o zakupu i "dobra volja" čelnika Grada i PU "Naša radost". 

 - Republika Hrvatska je uložila u tri vrtića, dva su otvorena a jedan stoji, a potrebno je samo potpisati ugovor o zakupu, što je na predstavnicima vlasti Republike Srbije, na čelnicima Grada i PU "Naša radost". Postojao je raniji dogovor o zajedničkom projektu, potrebe za vrtićima, za prostorom, objektima u Subotici ima, i ja verujem da ćemo ovaj projekat uspešno privesti kraju. Direktor ustanove je ranije dogovore ispoštovao pa verujem da će i ovom projektu doći kraj, da će realizacija biti završena, te da će na jesen naša deca krenuti u taj vrtić, na ponos cele Subotice - ističe Jasna Vojnić, smatrajući da je problem sa kadrom koji je i ranije spominjan - nepostojeći - Ono što je bilo sporno jeste, što se moglo čuti u medijima jeste da ne postoji kadar, ali to nije tačno. Mi imamo itekako dobrog i brojnog kadra na našem jeziku, imamo vaspitača za rad u našim objektima, ali su oni trenutno raspoređeni u srpske grupe. Preraspodelom unutar ustanove, možemo zadovoljiti sve uslove da vaspitanje i obrazovanje na hrvatskom jeziku bude onako kako treba. Samo malo dobre volje, i sigurna sam da naši odnosi mogu napredovati. Naši odnosi imaju perspektivu. 

Vrtić u Tavankutu - uskoro primopredaja objekta, deca u sobama od septembra 2026?

Iako je još pre više od tri meseca objekat "Anđeli čuvari" zvanično otvoren, sobe u njemu su prazne, za šta je odgovornost na HNV-u, tvrdi tehnički direktor PU "Naša radost" Veljko Vojnić

 - U sredu smo imali sastanak sa predstavnicima HNV-a, gde su oni dostavili dopunu dokumentacije. Ona koju su predali bila je nepotpuna. Budući da ulaze u sistem obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije, postoji procedura koju moraju da prođu, nije dovoljno samo napraviti objekat, opremiti i smestiti decu. Sada smo zvanično krenuli u primopredaju, to je procedura - saglasnost, potvrda da je objekat uknjižen, vlasnički list, ovlašćenje, pismo o namerama, ugovor o zakupu - to je samo deo svega onoga što nam je potrebno, pored tehničke dokumentacije. Oni su se konačno pokrenuli i dostavili većinu tih papira. Naredni korak je da mi obiđemo taj objekat i da dobijemo građevinsku dokumentaciju, upotrebnu dozvolu smo dobili. Zatim će isto to učiniti i Školska uprava Sombor, koja takođe mora da obiđe objekat i da svoje odobrenje - ističe Vojnić. 

Vrtić u Tavankutu - uskoro primopredaja objekta, deca u sobama od septembra 2026?Kada je u pitanju kadrovsko rešenje, Vojnić ističe da tu postoji više problema sa kojima je ustanova suočena. 

PU "Naša radost" ocenjena kao najbolja u Vojvodini - Čast mi je da dodam da je naša ustanova od strane eksternog vrednovanja Školske uprave Sombor ocenjena kao najbolja u Vojvodini. Ocenjivanje je vršeno u svih sedam oblasti vaspitanja i obrazovanja, tu su rad uprave, rad vaspitača, stručne službe, rad sa decom, dokumentacija, obilasci vrtića, razgovori sa decom i roditeljima. Pored toga što su izuzetno zadovoljni stepenom obrazovanja i vaspitanja dece, dokumentacija je ocenjena kao besprekorna - kaže Vojnić.

 - Mi za ova odeljenja nemamo na terenu dovoljno stručnog kadra, koji mora imati sve dozvole u skladu sa zakonom Saveta nacionalnih manjina koji propisuju uslove. Sa druge strane, nemamo saglasnost resornog ministarstva koje mora da odobri povećanje broja zaposlenih. 

Budući da je ovogodišnji konkurs za upis dece u PU "Naša radost" prošao još u aprilu, a da ovog vrtića nije bilo na upisnoj listi, postoji mogućnost da će se deca u ovaj objekat upisivati idućeg aprila, a krenuti od septembra 2026. 

 - Ovaj objekat nije mogao da bude stavljen u e-vrtić za upis, budući da u tom trenutku nismo bili zakupci objekta. Pokušaćemo da pregovaramo sa e-upravom, preko koje ide upis, da nam odobre naknadni upisni rok, ali budući da smo prošle godine imali sličnu situaciju i da nam nije odobreno, ne možemo sa sigurnošću tvrditi kako će ove godine biti. Ako e-uprava ne prihvati naknadni upis, onda će upis vršiti u aprilu, što znači da će od septembra deca moći da krenu u ovaj objekat. 

Vrtić u Tavankutu - uskoro primopredaja objekta, deca u sobama od septembra 2026?

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 3 nedelje i 4 dana
Komentara: 14
Pregleda: 2310
Povezane teme

Naša Radost Subotica

veljko vojnić

hrvatska zajednica

hrvatsko nacionalno veće

vrtić

hrvatska nacionalna manjina

predškolska ustanova naša radost

jasna vojnić

polazak u vrtić

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.