Premijera dokumentarnog filma "Dužijanca" u petak u Velikoj većnici

Dokumentarni film "Dužijanca" snimala je Hrvatska radio-televizija (HRT), u režiji Branka Ištvančića, dok je urednik i autor teksta Aleksej Pavlovsky. Tokom prošle godine, ekipa HRT-a boravila je u našem gradu, gde je snimala sve događaje počevši od Blagoslova žita, Takmičenja risara i centralne proslave Dužijance. Film u trajanju 55 minuta donosi priču o nastanku Dužijance, njenom razvoju, opstanku i organizovanju kao porodične proslave, javne crkvene i gradske manifestacije.
- Za bačke Hrvate Bunjevce, Dužijanca kao žetvena svečanost ima veliku važnost, gotovo veću od same žetve i njenog roda. Druga bunjevačka mesta u Bačkoj imaju svoje lokalne Dužijance, no ipak, najsvečanija je ona koja se uoči praznika Gospojine, Velike Gospe sredinom avgusta, održava u Subotici. U filmu o Dužijanci upoznaćemo već 50 godina postojeće nadmetanje risara, kosača žita, kao i njegovog učestalog pobednika, prema kojem je na središnjem Trgu u Subotici napravljen i spomenik. Videćemo i kakve su sve obaveze tokom prošlosti imale središnje osobe ove priredbe, bandašice i bandaši, a kakve imaju danas, te šta im znače ove uloge - objašnjava reditelj Branko Ištvančević.
Dužijanca kao manifestacija i duhovno-religiozni događaj, slavi se u Subotici kao zahvala Bogu za završetak žetve i pohvala čoveku i njegovom radu. Različitim sadržajima, Dužijanca čuva tradiciju i odražava lepotu običaja bunjevačkih Hrvata, a uz to ima veliki istorijski značaj za nacionalni identitet bačkih Hrvata i vekovnu tradiciju održavanja.
- Želja nam je da priredimo premijerno prikazivanje filma "Dužijanca", na način da pokažemo njen duhovni, kulturni i društveni sadržaj, onako kako to činimo svake godine u Subotici, a u sklopu ovogodišnjeg projekta "Dužijanca u Zagrebu", program takođe želimo da obogatimo projekcijom ovog filma u Zagrebu, koja će biti upriličena 17. avgusta u kino dvorani Muzeja suvremene umjetnosti, s početkom u 20 časova - dodao je Ištvančević.
povezane teme
Ne mogu da virujem da neznaš da je Dužijancu pre 105 godina, kao zahvalu Bogu bunjevačkih Hrvata za plodove zemlje i uspešno završenu žetvu, upravo kao svojevrsnu svetkovinu uvela Katolička crkva.
Dok nije bilo ovakvih likova kao što si ti, pametni ljudi grada Subotice i Katoličke crkve su prije 50 godina objedinili gradsku i crkvenu Dužijancu,
Mudra odluka, ali je danas nažalost likovi kao ti žele omalovažiti.
Ne znam dali si neobavešten ili namerno stvaraš zabunu među onima koji ne znaju istinu. Naime pre 105 godina mise se nisu održavale na bunjevačkom jeziku nego na latinskom jeziku. Tek od Drugog vatikanskog koncila održanog od 1962-1965 godine dozvoljeno je mesnim crkvama da uz saglasnost biskupije vode mise na jezicima naroda i narodnosti.
Tih godina Bunjevci niti su imali status naroda niti nacionalne manjine, nego etničke skupine.
Inače, crkva je suviše ozbiljna institucija da bi danas vodila misle po Буњевачком буквару или Граматици буњевачког језика за XXI kojeg su izmislili Mirko i Suzana.
Dužijanca je bunjevačka manifestacija!
Da li to još nekome nije jasno!