Komentara: 0
Pregleda: 696

Predstava: Klamov rat

11. oktobar 2021. u 19:30 časova
Narodno pozorište (Scena Jadran)

Igra: Šandor Laslo

Inspicijent/sufler: Edina Kulhanek

Reditelj: Kinga Mezei



Monodrama koju je napisao Kai Hensel, za koju mu je 2002. godine dodeljena nagrada Nemačkog pozorišta za mlade, priča je o neobičnom ratu između učitelja i razreda. Učenici pišu svom nastavniku nemačkog jezika u kom navode da je on odgovoran za smrt njihovog školskog druga koji je izvršio samoubistvo prethodne školske godine. U svojoj objavi rata oni proglašavaju potpuni otpor, pravu pasivnu rezistenciju. Nastavnik Klam pokušava da održava nastavu pod normalnim školskim uslovima, ali to više nije moguće u ovom razredu. Potom proglašava svoj lični rat, sada protiv čitave škole, svih kolega i direktora. Nada se da će učenike pridobiti na svoju stranu u tom neobičnom ratu. Ali oni i dalje ćutanjem odgovaraju na njegove sve luđe izjave. Iz scene u scenu kod našeg lika opada očekivanje odgovarajućeg ponašanja i manira,on potpuno gubi tlo pod nogama, i neke tabue naziva pravim imenom koji dovode u pitanje temelje školske konvencije.
Drama je igra u trajanju jednog školskog časa, ograničena zvukom zvona, a ujedno prva mađarska adaptacija sve popularnijeg teatra u učionici iz Nemačke. Pozorišna predstava u učionici nije dramska radionica, nije putujuće pozorište koje gostuje u fiskulturnim salama ili "nesvakidašnji čas književnosti", ali nije ni dramatičan čas odeljenskog starešine. Žanrovska definicija odnosi se na predstavu u kojoj se dramski efekat pojačava činjenicom da se "zgusnuta stvarnost", odnosno fikcija, prikazuje na stvarnoj pozorišnoj sceni ili sličnoj njoj.

Novi pozorišni žanr koji se odigrava ne samo u pozorištu već i u školama i učionicama, namenjen je adolescentimam, suočava učenike sa specifičnim problemima s kojima se susreću u svakodnevnom školskom životu. Doprinosi razvijanju sposobnosti komunikacije, upravljanju sukobima i empatičnih veština tinejdžera na zabavan, promišljen način. Svojstven dijalog predstave u kom na Klamove rečenice uvek odgovara ćutanje učenika, kao u grčkim sudbinskim tragedijama, završava se padom glavnog lika. Osećamo li katarzu ili bilo kakvu satisfakciju kad čujemo Klamovo čudno izvinjenje? Ili pridobijanaše divljenje zbog njegove iskrenosti, makar i u najmanjoj meri? Na ta pitanja međusobno odgovaraju jedni drugima učenici i nastavnici koji ostaju prisutni u učionici nakon predstave. Odgovori mogu pomoći svakom od njih da bolje razumeju bilo drugu stranu, bilo svoju sopstvenu situaciju.

Predstava: Klamov rat
Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.