Uspešno realizovana radionica slikanja na svili u Gradskom muzeju

Na kamernoj izložbi "Slikarke na svili – Johana Pilasanović (1970–2021) i Erika Janović" prikazan je razvoj slikanja na svili iz ženskog aspekta kroz radove dve vrsne akademske umetnice, Johane Pilasanović i Erike Janović, a svi zainteresovani su sinoć dobili priliku da se i sami oprobaju u slikanju na svili kroz radionicu koju je vodila Erika Janović, na koju se odazvao veliki broj naših sugrađanki. Tokom radionice, učesnice su se upoznale sa osnovnim tehnikama slikanja na svili, među kojima su akvarel tehnika i slikanje bojama uz dodavanje soli.
Erika Janović se bavi slikanjem na svili više od dvadeset godina, a ljubav prema ovoj vrsti slikanja rodila se još u detinjstvu, kada je u porodičnoj kući na parčićima svile počela da se poigrava sa bojama.
- Moja baka je bila krojačica i ona je šila padobrane, nekada su se oni pravili od prave svile pa se to ručno šilo, i mi smo uvek u kući kod nje imali te parčiće svile na koje sam ja onda počela da slikam, pošto sam išla u srednju školu za dizajn u Novom Sadu, a potom na Akademiju. Prvo sam počela da slikam tuševima, a posle sam polako otkrivala i druge tehnike. Mislim da je Lion kruna svega toga što je išlo paralelno sa mojim kostimografskim radom. Uz oko 150 predstava koje sam radila, slikanje na svili je uvek bilo nešto što sam paralelno radila i uvek sam imala uspeh sa tim, što su prepoznali i moji prijatelji i kolege kao nešto što zavređuje više pažnje - priča Erika Janović, kostimografkinja.
Erika slika na svili više od 20 godina, a do sada je izlagala u Novom Sadu i Lionu. Izloženi radovi na kamernoj izložbi u muzeju su deo izložbe sa kojom Erika putuje na predstojeću izložbu u Lionu.
- Izložba u Lionu se izrodila iz moje samostalne izložbe u Udruženju primenjenih umetnika u Novom Sadu, a večeras je ovde izložen jedan njen deo. Odazvala sam se Olginom pozivu da upotpunim njihov današnji program u muzeju i meni je velika čast što učestvujem, pogotovo što ćemo večeras održati i jednu radionicu. Mislim da nam je svima u današnjem svetu, koji je jako stresan, potrebna neka malo opuštajuća atmosfera u kojoj ljudi mogu da stvaraju, ne kao profesionalci, nego jednostavno da ovo bude jedna meditativna, relaksirajuća vežba, da se oprobaju u nečem novom, da vide kako se razlivaju boje - kaže Janović.
Slike na svili Johane Pilsanović moći će da se vide narednih nedelju dana u Gradskom muzeju, dok će oslikana svila kostimografkinje Erike Janović, koja se mogla videti na sinoćnjoj izložbi, kroz nekoliko dana biti deo njene izložbe na Sajmu svile u Lionu.
- Nedavno smo dobili kao poklon radove Johane Pilasnović, koja je 1995. završila Fakultet primenjenih umetnosti na Odseku za dizajn tekstila, i upravo su njen diplomski rad bile slike na svili koje su sada ovde izložene. Znala sam da Erika priprema izložbu u Lionu i da uskoro putuje tamo i došla sam na ideju da, pošto imamo slobodan prostor, prikažemo Johanine radove sa Erikinim. Zahvaljujući Erikinom pozitivnom stavu da pre odlaska u Lion dođe i izloži svoje radove i održi jednu radionicu, sada imamo jedinstvenu priliku da vidimo prošlost i sadašnjost svile u Subotici na ovoj izložbi - rekla je ovim povodom dr Olga K. Ninkov, direktorka Gradskog muzeja Subotica, po ovlaštenju.