Komentara: 1
Pregleda: 1678

"Slikarke na svili" - predavanje, kamerna izložba i radionica u Gradskom muzeju

03.03.2025. u 08:43h
Izvor: Subotica.com
Predavanje i kamerna izložba "Slikarke na svili – Johana Pilasanović (1970–2021) i Erika Janović" i radionica slikanja na svili koju će voditi Erika Janović održaće se u Gradskom muzeju 6. marta sa početkom u 17 časova. Zbog ograničenog broja učesnika, učešće grupa je potrebno najaviti na broj telefona muzeja 024/555-128.
"Slikarke na svili" - predavanje, kamerna izložba i radionica u Gradskom muzeju

Gradski muzej organizuje predavanje, kamernu izložbu i radionicu slikanja koji za cilj imaju da posetiocima predstave rad dve akademske umetnice, Johane Pilasanović i Erike Janović, čije slike na svili dobijaju na aktuelnosti upravo u nedelji pred Međunarodni praznik žena i vezuju se za naš grad.

- Krajem februara je, naime, potpisan ugovor o poklonu u okviru kojeg su u umetničku zbirku muzeja dospeli radovi na svili dizajnerke tekstila, Johane Pilasanović. Neki od ovih slika će sada biti prikazani publici, zajedno sa oslikanom svilom kostimografkinje Erike Janović, samo nekoliko dana pred njihovo prikazivanje u Lionu, prestonici svile. Erika Janović sarađuje sa odsekom Slikanje na svilli Instituta za tekstil u Lionu, te od 2022. izlaže na lionskom Sajmu svile kao jedini umetnik iz Srbije - kažu iz Gradskog muzeja.‚

Slikanje na svili je tehnika u kojoj se koriste vodene boje, pigmenti pomešani sa akrilatom, za oslikavanje svilene podloge. Ova umetnost počela je pre petsto godina pre nove ere u Kini, sa pejzažima kao glavnim motivima. Tehnika se proširila globalno i danas je vrlo popularna tehnika oslikavanja širom sveta, uključujući i Srbiju, gde sve više umetnika koristi ovu tehniku. Tradicija slikanja na svili u Subotici započela je na prelazu iz 19. u 20. vek.‚

- Tradicija slikanja na svili u Subotici ima svoje početke na prekretnici 19. i 20. veka, kada je prva akademska slikarka grada, Jelena Čović, podučavala ovu tehniku zainteresovanim ženama. Gradski muzej Subotica čuva sliku na svili sa prikazom kumašica njene učenice, Angeline Mačković. U kasnijim periodima su se povremeno i druge Subotičanke okušale, sa manje ili više uspeha, u ovom slikarstvu, često rukovođene i komercijalnim ciljem - objašnjavaju iz muzeja.


 

Izvor: Subotica.com
Postavljeno pre 1 nedelju i 6 dana
Komentara: 1
Pregleda: 1678
Povezane teme

gradski muzej

izložba

radionica

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.