Skandalozan Interkulturalni vodič

Srpski kulturni centar Sveti Sava i Svetosavska omladina uputili su otvoreno pismo Upravi grada Subotice i sredstvima javnog infomisanja u kojem protestvuju što se u publikaciji pod nazivom "Interkulturalni vodič kroz Suboticu" nije našla niti jedna manifestacija koja predstavlja srpske običaje i kulturu.
U pismu, između ostalog stoji:
Srpski kulturni centar oseća moralnu i civilizacijsku obavezu da se obrati Upravi grada i široj javnosti i ukaže na veoma neprijatnu činjenicu za sve građane srpske nacionalnosti ali i sve ljude dobre volje kojima je stalo do bogatstva različitosti po kome je naš grad nadaleko poznat.
Naime Grad Subotica je izdao „Interkulturalni vodič Subotica 2010/11“ koji je deo programa Evropske komisije „Inerkulturalni gradovi“. Mi takav projekat svakako podržavamo i ponosimo se raznovrsnošću nacija, kultura i religija u našem gradu. Postoji samo jedan problem, koji nas duboko vređa i ražalošćuje, naime u tom Vodiču, koji prezentuje sve zamislive manifestacije u Subotici, počevši od veoma značajnih kao što je Dužijanca, pa do simpatičnih kao što je Pasuljijada, nema niti jedna manifestacija koja iskazuje srpsku kulturu i tradiciju i njenu prisutnost u Subotici! Dakle trideset procenata građana Subotice, njihova kultura i tradicija u očima urednika i sastavljača ovog Vodiča, a time i izdavača Grada Subotice, ne postoji!
O kakvoj „interkulturalnosti“ se može govoriti u tom slučaju? Neprihvatljivo je da Grad stane zvanično iza publikacije za koju Srbi u Subotici naizgled ne postoje i nemaju ništa vredno od kulturnih sadržaja da ponude svojim sugrađanima i posetiocima iz inostranstva. Vodič zaista zasluženu pažnju poklanja svim nacionalnim manjinama zastupljenim u Subotici, koje su predstavljene svaka sa po nekoliko programa i manifestacija. Da se vodič zove „Vodič kroz kulturu manjina“ i da sadrži samo programe manjina, to bi bilo sasvim opravdano ali to nije slučaj. U Vodiču se mogu naći i prezentacije „univerzalnih“ festivala poput Palićkog filmskog festivala, ali i privatna umetnička radionica „Medijala“.
Zaista čini se da je za svaku manifestaciju bilo mesta, a za kulturno bogatstvo srpskog naroda u Subotici nije! Problem postaje još veći, kada se doda i to da je ovaj Vodič deljen kao promo-materijal Grada na međunarodnom seminaru „Zaštita nasleđa u okviru urbanističkog razvoja“ koji je održan 27. i 28. maja 2011. godine i na kojem su prisustvovali stručnjaci za arhitekturu i istoriju umetnosti iz Mađarske, Britanije i drugih zemalja, kao i iz Srbije. Ti uvaženi gosti će po tom Vodiču steći utisak da u Subotici žive Mađari, Bunjevci, Romi, Jevreji i Hrvati, kao i ljubitelji pasulja svih nacija, ali ne i Srbi.
Gosti iz Beograda će samo moći da poveruju pogubnoj predrasudi da Srba severno od Novog Sada zaista i nema. Moramo ovom prilikom da podsetimo da manifestacije Srpskog kulturnog centra „Sveti Sava“ koji ove godine slavi dvadeset godina postojanja na najbolji način i gotovo svake sedmice predstavljaju bogatstvo srpske kulture. „Svetosavska nedelja“ kojom svake godine, svakodnevnim programima u toku sedam dana obeležavamo Svetog Savu, „Nedelja pravoslavlja“ u toku koje takođe sedam dana uzastopno imamo veoma značajne programe u susret Vaskrsu, Badnjačke svečanosti i druge naše tradicionalne i redovne aktivnosti, koje su kulturni događaji „par excellence“ po mišljenju urednika Erike Kudlik i priređivača Olge Petrušić, Stanke Parać-Damjanović, Aleksandra T. Lovćanskog i Melinde Nađi Kireš, izgleda ne zavređuju bilo kakav pomen kada se Subotica prezentuje u inostranstvu.
Za ovih dvadeset godina ugostili smo najznačajnije književnike, slikare, skulptore, muzičare i druge umetnike i naučnike svih nacionalnosti i veroispovesti. Održali bezbroj književnih večeri, izložbi, tribina, monodrama, pesničkih večeri i koncerata. Imamo aktivan Mešoviti hor čitavih petnaest godina.
Odgovorni smo za podizanje mnogih spomenika u Subotici, koji su postali njeni simboli, ali sve to po proceni Grada izgleda ne zavređuje učestvovanje u programu koji finansira Evropska unija. Tražimo objašnjenja od nadležnih za ove poražavajuće činjenice. Zarad svih onih generacija Srba, koji su zajedno sa ostalim narodima gradili i oplemenjivali ovaj grad, poslednjih pet stotina godina, a ne kao što neki misle od 1918. ili 1995. godine, mi ne smemo i nećemo ćutati.
Nećemo dozvoliti da ovakve nepravde prođu bez reakcije, jer imamo odgovornost pred precima i potomcima da ne dozvolimo da neko iz nama nepoznatih, a sigurno nečasnih pobuda ili iz čistog nemara, negira i ignoriše postojanje srpskog naroda u ovom gradu i njegovih duhovnih i kulturnih vrednosti i manifestacija. Više nas niko neće isključivati, a za ovaj pokušaj očekujemo objašnjenje i izvinjenje jer smo i mi građani ovoga grada, čija je Uprava stala iza publikacije koja pretpostavlja da ništa iz sfere kulture ne stvaramo i ne nudimo.
Multikulturalnost se ne gradi takvim lažima, već razgrađuje i osiromašuje i ovim saopštenjem mi ne govorimo samo u svoje ime, već i u ime te raznolikosti kojom se ovaj grad, barem do sada, sa pravom dičio, navodi se na kraju Otvorenog pisma.
povezane teme
Slazem se sa vama da ne treba da se dele kulture na vase i nase,ali bi trebalo da su svi zastupljeni.Zasto je tesko istampati jos jednu stranu vodica?I ako su vec i pasuljiada i takve neke stvari unutra,mogu i pesnicke veceri.Ja licno ne idem na pesnicke veceri,ali otkud vama pravo da to osporavate,mozda neko iz inostranstva to voli i ima zelju da to vidi.Ja sam iz mesanog braka i ponosim se time i slazem se sa time da sve gradjane ovoga grada treba tretirati isto.
Ovo je ključna rečenica,pored veštog politički korektnog i 'multikulturalnog'' stila ovog pisma, SPC petokolonaška omladina se stidi što živi u Vojvodini.
Slazem se da stranci ocekuju samo provod,tj. jedi i pij koliko god mozes.Ali i kulturna desavanja poput nekih izlozbi mogu biti primaljiva za neke turiste.Ni ja nisam neka paljevina na slikarstvo i takve stvari,ali zasto treba to uskracivati nekima koji to vole.Znam ja da je zapad jedno potrosacko drustvo koje bi samo da luduje po turistickim destinacijama i da trosi pare.Da treba im uzeti pare,ali ima i onih koji bi da odu na neki naucni skup,neko pesnicko vece itd.
Mladi "bekpekeri" su u većini slučajeva švorc, zato i jesu bekpekiri i mislim da nam baš i nisu preterano potrebni. Imao sam lično priliku da delim luksuzni kupe našeg drugorazrednog voza sa dva vrlo prosvećena Evropejca, Francuza, bekpekera, koji su BOSI hodili po ovoj našoj lepoj zemlji i pri tome nisu imali dovoljno za kartu do Budimpešte. Do nas su bili neki Nemci sa štapovima za pecanje, takođe bekpekeri koji su se uputili u NS na ludi provod bez para. Tako da...teško će od tog turizma para biti.