Otvorena 35. nedelja pravoslavlja: Simbolika Savinog pomirenja zavađene braće nikad aktuelnija

Manifestacija posvećena očuvanju tekovina vezanih za pravoslavlje, kulturu i pismenost Srba, sa tradicijom dužom od 3 decenije, počela je ovog puta simbolično na veliki praznik - Blagovesti.
- Od 1991. godine, otkako je osnovan SKC, mi obeležavamo Nedelju pravoslavlja, iako, rekao bih u sve težem materijalnom položaju. Ovog puta počinjemo sa izložbom, slika na kojima je Sveti Sava i motiv Hilandara. Čitava godina je zapravo posvećena ovom datumu. Radovi koje možemo videti ovde jesu prava slikarska remek dela savremene slikarske palete. Imamo i muzičke, filmske večeri, dokumentarne programe, pozvao bih sugrađane i na promociju knjige Momčila Pavlovića - razgovori sa 10 najznačajnijih pisaca naše književnosti - kaže Mile Tasić iz SKC "Sveti Sava".
Još na osnivačkoj skupštini doneta je odluka da se SKC bavi očuvanjem duhovnosti, kulture, literature, negovanjem muzike, scenske umetnosti, nauke, svega vrednog u našem rodu, što je i do današnjih dana ostala misija i glavni zadatak SKC-a.
- Neka o rezultatima našeg rada govore nagrade. Mi imamo Vukovu nagradu, kao najprestižniju nagradu u kulturi u našoj državi. Dobili smo i Orden Svetog Save, od Sinoda srpske pravoslavne crkve - ističe Tasić - Kako vreme prolazi, pokazuje da je Sveti Sava sve veći svetitelj. On je insistirao na sabornosti, taj koji je braću sabirao, mirio, nije ih okretao jedne protiv drugih. Pravio je zajednicu, celinu, važno je da se okrenemo njegovim kulturnim tekovinama. To je njegova poruka, da živimo svi zajedno u miru i slozi.
Ova godina objedinila je više jubileja - 1300. godišnjicu od prvog Vaseljenskog sabora, događaja od velike važnosti za čitavo hrišćanstvo, zatim 850 godina od rođenja Svetog Save, ali jedan bliži događaj - 70 godina od smrti bačkog Irineja Ćirića.
- Sveti Irinej, ispovednik vere, episkop bački je 6. aprila, pre tačno 70 godina preminuo. Bački Irinej Ćirić, upravo ugledajući se na Svetog Savu, rukovodio je crkvom u Bačkoj. Postavio nam je veliki zadatak da i mi sledimo njihovim koracima, negujući kulturu, umetnost, i da ne zaboravimo da nam početak i kraj svega bude Hristos. Nalazimo se na početku manifestacije koju organizuje SKC "Sveti Sava", a Irinej Ćirić bio je čovek koji je negovao kulturu na mnogo načina, bio je slikar, voleo je pisanu reč. Pisao je i pesme, književne sastave, drame, upućivao je svojoj pastvi poslanice o velikim praznicima svake godine - istakao je sveštenik Veljko Vasiljev - Veliku ljubav je pokazao prema deci, jer se u periodima posle ratnih dejstava pobrinuo da veliki broj dece koja su ostala bez roditeljskog staranja udomi u hraniteljske porodice, pronađe drugi dom, i da ih spase iz logora u kojima su bili smešteni.
Nakon svečanog otvaranja, usledilo je predavanje prof. dr Borisa Stojkovskog, posvećeno 850. godišnjici rođenja Svetog Save.
- Najveći jubilej koji se ove godine u Srbiji može obeležiti jeste 850 godina od rođenja Svetog Save, čije ime nosi Kulturni centar, o kome je izložba slika, jedna ličnost koja nadilazi i nacionalni i regionalni i mnoge druge okvire, a skopčan je sa SKC-om, koji se evo već više od 3 decenije upravo time bavi, negujući kulturu, čuvajući ne samo srpski identitet, što jeste logičan i primaran zadatak, već i donoseći kulturu, umetnosti i nauku u Suboticu - objašnjava prof. dr Stojkovski - Ono što je i Njegova svetost istakao u svojoj božićnoj poslanici, i što je kasnije oslikano kao motiv - Sava miri zavađenu braću, jedan važan topos, koji nije samo literarni i hagiografski topos, već jedna svečana poruka, jer uvek se hrišćani mole za mir u svetu i u nama samima, jer uvek njegova ličnost ima i duhovnu i teološku poruku.
Najavu svih dešavanja u okviru Nedelje pravoslavlja pogledajte u povezanoj vesti.