Modelarska tradicija: Klub u Subotici okuplja mlade ljubitelje letenja

Do kraja osamdesetih godina klub je delovao u okviru Aero-kluba „Ivan Sarić“, da bi se potom osamostalio i postao zaseban klub. Tada je nosio naziv Modelarski klub „Subotica“, a od 2001. godine dobija prefiks „vazduhoplovni“. Iako su prvenstveno posvećeni vazduhoplovnom sportu, tokom godina su okupljali i brodare koji su pravili čamce, kao i entuzijaste koji se bave isključivo maketama.
– Članstvo u klubu je, nažalost, desetkovano tokom pandemije kovida. Sve do 2022. godine klub gotovo da nije ni radio. Tada smo ponovo pokrenuli aktivnosti i trenutno imamo oko 20 aktivnih članova, i juniora i seniora. Pored njih, redovno nas posećuju i bivši članovi. Suština našeg rada je da decu uvedemo u svet letenja - započinje priču Emil Hanak, instruktor modelarstva. - Nekada su iz kluba potekli jedriličari, piloti motornih aviona koji su kasnije postali profesionalni piloti, bilo u civilnoj avijaciji ili vojsci. U klub mogu da se učlane deca već od deset godina, dok gornja starosna granica ne postoji. To je period kada deca prelaze u peti razred i počinju sa tehničkim obrazovanjem, koje, nažalost, danas nije ni nalik nekadašnjem. Ovde učimo kako se koriste osnovni alati – ručna testera, turpija, skalpel. Glavni materijal za izradu modela je drvo, najčešće balza, zbog svoje lakoće, ali koristimo i lipu, jelovinu, bukvu, kao i razne poluproizvode – šperploču i letvice. Imamo hobi modelare koji prave razne tipove aviona za sebe, ali i takmičare koji se nadmeću u specijalizovanim klasama.
Klub, nažalost, funkcioniše isključivo zahvaljujući članarinama. Grad je u nekoliko navrata pružio jednokratnu pomoć, a pomažu i bivši članovi donirajući materijal u skladu sa svojim mogućnostima.
– To je ljubav od malih nogu i nadam se da će naši klinci, budući modelari, biti posvećeni kao što smo i mi nekada bili. Trenutno izrađujemo početničke jedrilice sa najmlađima, ali i stariji članovi rade na složenijim modelima na daljinsko upravljanje. Takođe, u klubu se mogu pokrenuti i brodomodelarstvo i raketno modelarstvo, na zahtev zainteresovanih. Obuka se sprovodi kroz rad na tri modela – malom, srednjem i velikom, pri čemu je najveći model ujedno i takmičarski za juniore. Stariji članovi rade po sopstvenom nahođenju i veštinama. Učestvujemo na brojnim takmičenjima, iako ih za sada ne organizujemo u Subotici, jer nemamo adekvatne uslove. Nadamo se da ćemo već sledeće godine uspeti da organizujemo neko takmičenje i kod nas. Želimo da vratimo stari sjaj modelarstvu, kakav je imao ranijih decenija – ističe Gabor Bošnjak, predsednik Vazduhoplovno-modelarskog kluba „Subotica“.
Kada je reč o takmičenjima, klub učestvuje u više kategorija – od jedrilica na daljinsko upravljanje do slobodnoletećih modela, u zavisnosti od interesovanja članova. Saradnja postoji i sa drugim klubovima, posebno sa aero-klubom iz Sombora, gde se takođe ozbiljno radi na razvoju takmičarskog modelarstva. Klubovi u Beogradu, Zrenjaninu, Trsteniku i Kragujevcu takođe su deo te mreže.
Pomoć dolazi i od Vazduhoplovnog saveza Vojvodine, a klub je član i Vazduhoplovnog saveza Srbije, što omogućava takmičarima da imaju validne licence.
Svi zainteresovani mogu posetiti klub na adresi Matije Gupca 7 – subotom od 16 do 19 časova i nedeljom od 9 do 12 časova.