Komentara: 4
Pregleda: 4353

Besparica ruši brakove u Subotici

21.01.2011. u 15:03h
Izvor: Blic
Besparica ruši brakove u Subotici

Nezaposlena Subotičanka A. S. (31) živi u vanbračnoj zajednici sa Z. T. (38), molerom bez stalnog zaposlenja. Od avgusta 2010. godine skoro svake noći iz njihovog iznajmljenog stana za koji kiriju plaća njen očuh čuju se galama i plač.

- Odlučila sam da se vratim majci, mada znam da će muž praviti problema zbog deteta. Upoznali smo se krajem 2009. godine i sve je bilo u redu dok smo imali novca za račune. Od kada je ostao bez posla, osim što ga svaka moja reč ljuti, bez razmišljanja pozajmljuje novac i sve više se zadužuje. Moraću da se posavetujem sa stručnjacima, jer se plašim da će mi uzeti sina - kaže ova Subotičanka.

Njen slučaj liči na stotine drugih koji su već arhivirani u sudu i Centru za socijalni rad. Prošle godine u odnosu na 2009. godinu broj razvoda u kojima ima maloletne dece povećan je za 17,5 odsto. Vidno je povećanje zahteva za razvod braka koje svakodnevno dobijamo od suda, jer je naša ustanova u obavezi da dostavi mišljenje o obavljanju roditeljskog prava. Uglavnom se razvode mladi bračni parovi sa malom decom, dok to ređe čine stariji čija su deca adoslescenti - kaže socijalna radnica Jasna Vasić. Novih brakorazvodnih sporova u Subotici 2009. bilo je 189, a 2010. čak 222. U postupcima vezanim za decu koja su rođena u vanbračnim zajednicama 2009. godine bilo je 29 zahteva, a prošle godine 68. Zahtevi za decu iz vanbračnih zajednica povećali su se za čak 134 odsto. Godišnje se u Subotici sklopi oko 600 brakova.

Razlozi zbog kojih se Subotičani razvode su sada drugačiji. To su nemaština i materijalna neobezbeđenost zbog čega i dolazi do konflikata. Jako malo postupaka se okonča povlačenjem tužbe i mirenjem, broj jedva da je dvocifren - kaže Vasićeva.

Zaposlenima u Centru svakodnevni kontakti sa strankama donose i nova iskustva, pa je tako povećanje razvoda uticalo i na povećanje zahteva za ostvarivanje prava na materijalno obezbeđenje.

Da bi neko podneo zahtev za materijalno obezbeđenje, mora imati sudsku presudu o tome ko je vršilac roditeljskog prava. Mnogo puta upoznamo bračne i vanbračne probleme i pre nego što stigne sudski zahtev, jer građani dolaze i interesuju se kako da se razvedu. Svi naši saveti i postupci su uvek u interesu dece - kaže Vasićeva. Centru za socijalni rad obraća se i sve više žrtava nasilja koje je uputio SUP ili su žrtve same odlučile da prijave nasilništvo.

Obračuni pred očima dece

Psiholog u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Dragana Ćuprudija kaže da se razvodi reflektuju na ponašanje i uspeh dece jer se „roditelji često prepiru preko dece, a pozivanje deteta na razgovore u specijalizovane ustanove izaziva stres“. - Pred decom se odvijaju neprijatne scene, čak i fizički obračuni. Postoje dva modela promene ponašanja. Devojčice se povlače u sebe i ne komuniciraju, dok dečaci postaju ratoborni, a stariji počinju da piju ili da se drogiraju - kaže Ćupurdija.

Izvor: Blic
Postavljeno pre 13 godina i 3 meseca
Komentara: 4
Pregleda: 4353
Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.