Azohem preseljen i prazan
Azohema više nema, preseljen je u Azotaru, a svi u to mogu da se uvere u narednih sedam dana tako što će posetiti nekadašnji pogon ove fabrike mineralnih đubriva na Makovo Sedmici, poručio je ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić. Iako su ga dočekali građani koji ne veruju da je to istina, on ih je pozvao da sami obiđu objekte i uvere se da su oni - prazni. Dulić je građanima obećao da će inspecije zatvoriti objekat ukoliko “nekom padne na pamet da ponovo pokrene proizvodnju” na toj lokaciji.
Stanovnici makove sedmice nisu verovali da je proizvodnja iz Azohema preseljena, deo njih je ostao ispred same fabrike, a deo je i ušao u nekadašnji fabrički krug. Svima koji su ušli, ministar Dulić je rekao da proizvodnje više nema, da neće biti prepakovanja robe niti manipulacije hemikalijama. On je građanima ponovio da će objekat nadležne insprekcije odmah zatvoriti ukoliko bude takvih aktivnosti. Dulić je rekao da razume građane jer su u nekoliko navrata do sada bili slagani da će Azohem biti preseljen.
Kako je danas dogovoreno, svi građani mogu u narednih sedam dana od 07 do 16 časova da se uvere da li Azohem radi ili ne radi tako što će ući u krug i to lično proveriti.
Ministar Dulić je rekao da su ranija zakonska rešenja dozvoljavala izgradnju ovakvih fabrika u naseljenim mestima, a da poslednja zakonska rešenja to zabranjuju. Stoga ministarstvo koje on vodi i Fond za zaštitu životne sredine, zajedno sa vlasnicima takvih postrojenja u Srbiji, traže rešenja o izmeštanju i zatvaranju takvih fabrika, kako bi i proizvodnja opstala, radnici ostali na radnim mestima, a građani sigurni. Po pitanju Azohema, ostaje da se u narednih sedam dana izmesti i poslednja roba koja je na lageru. Kompletna proizvodnja Azohema preseljena je u Azotaru. Preseljenje je finansirao pomenuti Fond sa 60 miliona dinara. Nakon toga sledi rekultivacija terena koju će finansirati samo preduzeće.