Sve više mladih u Srbiji koristi e-cigarete

Prema istraživanjima koja su sprovedena na teritoriji Srbije u 2022 godini svaki peti učenik petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole jednom tokom života probao je e-cigarete. Ispitana je i učestalost trenutne upotrebe gde svaki peti učenik prvog razreda srednje škole je trenutni korisnik e-cigareta. U poređenju sa istraživanjima iz 2018. godine porasla je upotreba cigareta među učenicima petih za 1.1% i sedmih razreda za 4.4% dok se pad beleži među prvim razredima srednje škole.
- Ono što čini duvanska industrija jeste da gotovo svakog dana manipuliše i koristeći atraktivan dizajn svojih proizvoda kao i manipulativne tehnike koji izazivaju privlačnost, pokušavaju stvoriti nove korisnike svojih proizvoda i uvući ih u taj začaran krug zavisnosti. U mnogim zemljama stopa upotrebe elektronskih cigareta kod mladih premašuje stopu kod odraslih. Marketinški sadržaj koji promoviše elektronske cigarete, nikotinske vrećice i zagrevane duvanske proizvode pregledan je više od 3,4 milijarde puta na platformama društvenih medija - objašnjava dr Nada Kosić Bibić, načelnica Centra za promociju zdravlja pri Zavodu za javno zdravlje Subotica.
Prema rečima dr Kosić Bibić uprkos činjenici da je štetan uticaj duvana i duvanskih proizvoda mnogo puta dokazan, zabrinjavajući je podatak da broj njihovih korisnika u našoj zemlji raste.
- Ono što je činjenica da duvanski i nikotinski proizvodi izazivaju ogromnu zavisnost i da duvanska industrija jeste plasirala svoj proizvod i dizajnirala ga kako bi imala dugogodišnje korisnike. Upravo dodavajući arome oni zamaskiraju neprijatan ukus koji ima duvan a kroz glamurozne marketinge oni povećavaju vidljivost svojih proizvoda targetirajući prvenstveno populaciju mladih. Ovo je prilika da podsetimo da duvanski i nikotinski proizvodi bez obzira da li sadrže arome sadrže preko 7500 različitih hemijskih jedinjenja među kojima su mnoga toksična a za sada oko 80% je dokazano da su kancerogena. Nikotin nije samo odgovoran za zavisnost nego izaziva i brojne druge štete na ljudskim organima pre svega na srcu i krvnim sudovima a takođe je odgovoran i može da izazove i oštećenja mozga kada ga koriste deca i mladi.
Neophodna je angažovanost svih na polju prevencije kako se pokušalo još više smanjiti uticaj štetnosti nikotina i duvana na zdravlje čoveka.
- Osoba koja ima hroničnu opstruktivnu bolest i pušač je, šest puta veću šansu ima da umre od posledica same bolesti. Isto tako pacijenti koji imaju kardiovaskularne bolesti pušenje samo potpomaže da dođe do fatalnih ishoda koje bi trebali da sprečimo da do toga ne dođe. Ukoliko boravimo u prostorijama gde borave pušači posledice mogu da imaju deca, odrasli i trudnice. Kontakt sa pacijentima koji imaju hroničnu opstruktivnu bolest a koji su pušači jeste preko 90 pacijenata na mesečnom nivou. Gotovo svaki treći dan neko od pušača mora da ide na hospitalni tretman usled pogoršanja stanja i da zavise od kiseonika. Ono što bi pušači trebalo da znaju je kada se ujutro javi jutarnji kašalj bilo bi dobro da se urade preventivni pregledi kod pulmologa kako bi se uvela određena terapija koja bi sprečila navedene posledice - kaže Mihaela Budimski iz Službe hitne medicinske pomoći.
Zavod za javno zdravlje Subotica sa svojim partnerima Dom zdravlja Subotica i Crvenim krstom i ove godine planira brojne aktivnosti.
- U petak 30. maja od 8 do 10.30 časova održaće se Bazar zdravlja u Mesnoj zajednici "Bajmok" koji će biti posvećen prevenciji pušenja i pružanju podrške za odvikavanje od pušenja. U prostorijama Crvenog krsta takođe u petak od 13 časova održaće se edukativna radionica „Medijska pismenost i reklame – uticaj na upotrebu novih nikotinskih proizvoda“ gde će učestvovati prvi razredi srednje tehničke škole "Ivan Sarić". Radionice će voditi lekar Centra za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica - ističe Nevena Lukić, stručni saradnik Crvenog krsta.
Svetski dan bez duvana ove godine se obeležava pod sloganom "Razotkrivanje privlačnosti: otkrivanje taktika industrije duvanskih i nikotinskih proizvoda”. Svetska zdravstvena organizacija nastoji da podigne svest, zagovara jače politike, uključujući zabranu aroma koje duvanske i nikotinske proizvode čine privlačnijim i promoviše aktivnosti koje treba preduzeti kako bi ljudi širom sveta mogli da ostvare svoje pravo na zdravlje i zdrav život, te da se zaštite buduće generacije od štetnih duvanskih proizvoda.