Subotička bolnica dobila novi reanimobil

Zahvaljujući investiciji od strane AP Vojvodina i Pokrajinskog sekreterijata za zdravstvo, Opšta bolnica Subotica od ove godine raspolaže sa novim sanitetskim vozilom za urgentne transporte pacijenata.
- Opšta bolnica Subotica je, u okviru kapitalnih investicija od strane AP Vojvodine i Pokrajinskog sekreterijata za zdravstvo, dobila sredstva za nabavku novog sanitetskog vozila. U septembru je raspisan tender, i u okviru te nabavke dobili smo novo savremeno sanitetsko vozilo za zbrinjavanje i transport pacijenata, koje je neophodno za funkcionisanje svake savremene bolnice pa tako i naše. Vrednost ove investicije je 11,5 miliona - rekao je dr Dušan Šulić, pomoćnik direktora za zajedničke medicinske poslove Opšte bolnice Subotica.
Novo specijalizovano vozilo, reanimobil, opremljeno je sa svim neophodnim monitoringom koji je neophodan za brz, efikasan i bezbedan transport pacijenata.
- Kada govorimo o transportu pacijenata, to je u stvari jedan od najkritičnijih momenata lečenja vitalno ugroženog pacijenta kada se pacijent iz jedne ustanove premešta u drugu ustanovu radi zbrinjavanja ili pružanja onih usluga koje sekundarni nivo ne može da pruži. Pri tome pacijent ne može da se transportuje sa nižim nivoom monitoringa nego što ga ima u jedinici intenzivnog lečenja, što znači da ovo vozilo ima svu opremu koja je neophodna, od aparata za mehaničku ventilaciju koji se može podesiti na isti mod ventilacije koji je pacijent imao u jedinici intenzivnog lečenja, preko nivoa monitoringa koji je imao u jedinici intenzivnog lečenja, kao i prateće opreme, tako da se pacijent može brzo i efikasno i, ono što je najbitnije, bezbedno premestiti tako da ne dođe do pogoršanja njegovog zdravstvenog stanja. Imamo tu sreću da smo dobro povezani sa Urgentnim centrom KC Vojvodine gde za manje od sat vremena možemo da transportujemo naše pacijente - izjavio je dr Bojan Bagi, upravnik Službe za anesteziju sa reanimatologijom.
Opšta bolnica Subotica, od 2008. godine, kada se izdvojila iz zdravstvenog centra, ima obavezu da transportuje pacijente i od sebe i ka sebi, a 2009. godine dobili su prvo vozilo koje je služilo za te svrhe.
- Drugo vozilo smo dobili 2011. godine, takođe, preko Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo. Ono nije bilo u potpunosti opremljeno, morali smo koristiti opremu iz jedinice intenzivnog lečenja koju smo nosili sa sobom, a sada imamo vozilo koje je u potpunosti opremljeno za ovakve vrste transporta. Mi smo i do sada i brzo i efikasno i bezbedno transportovali naše pacijente, što se može videti i na osnovu naših statistika gde se jasno vidi da nismo imali nijedan smrtni slučaj prilikom transporta vitalno ugroženog pacijenta u poslednjih 20 godina, ali će ovo sigurno olakšati rad anesteziolozima i specijalistima urgentne medicine koji obavljaju ovaj posao - zaključuje dr Bagi.