Miroslav Cerar dobio spomen-bistu u Mini Jugoslaviji

Ako o Ceraru govorimo kroz priznanja i medalje koje je osvojio, onda bi to bio izuzetno dug niz, budući da su među njima 2 olimpijska zlata i jedna bronza, 4 zlata i jedna bronza na svetskim prvenstvima, 10 zlatnih medalja na evropskim prvenstvima a to je samo jedan deo...
Autor spomen-biste je umetnica Maja Rakočević Cvijanov, a svečanom otkrivanju prisustvovao je i sam Cerar, koji nije krio oduševljenje ovim gestom. U emotivnom obraćanju prisetio se gimnastičkih početaka i prijateljstava iz Subotice, grada koji je u njegovo vreme bio jedan od centara ovog sporta. Podsetio je da se treniralo sa mnogo ljubavi, uzajamne podrške i bez savremene opreme, ali sa ogromnom strašću.
- Svakako, ovo je veliko iznenađenje, zahvaljujem svima vama, hvala Blašku (Gabriću) i njegovoj porodici, na velikoj pažnji i što se odlučio za takav podvig. Ako se malo vratimo u prošlost, onda mogu da kažem da je ovaj grad bio poznat kao gimnastički, odakle su moji uzori. Nekad sam zajedno vežbao sa Zoranom Ivanovićem, a bile su tu i gimnastičarke iz Subotice. U to vreme, radilo se i treniralo se svaki dan, živeli smo za gimnastiku, voleli se među sobom, i jedva smo čekali da se nađemo u gimnastičkoj sali, bez obzira odakle je ko i kog zanimanja. I sada imamo neke kontakte. Bio je poseban osećaj u tim dvoranama, jer uslovi su bili skromni, ne mogu se upoređivati sa današnjim, ali tada smo pomogli drug drugome, asistirali smo, nismo imali tehničkih pomagala - kaže Cerar.
Prisutnima se obratio i Zoran Ivanović, proslavljeni subotički gimnastičar koji je deo svoje karijere proveo upravo sa Cerarom. Istakao je koliko mu je ova sportska veličina bila uzor, ne samo u dvorani, već i u životu.
- Predivno se osećam, zahvalan sam na ovoj prilici. Ovo je jedan izuzetno lep događaj, ovde dočekati jednog takvog šampiona kakav je Miroslav Cerar je nešto zaista nesvakidašnje, i ne dešava se često na ovim prostorima. Imao sam tu čast da jedan deo svoje gimnastičarske karijere provedem sa njim, i sa ponosom mogu da kažem da je on meni bio uzor u svemu, u sportu pogotovo, a kasnije i u životu. Takva jedna veličina, sportska veleičina, sigurno zaslužuje najmanje to što mu je ovde danas priređeno - kaže Ivanović.
Za sve to zaslužan je Blaško Gabrić, osnivač Mini Jugoslavije, koji i dalje neumorno radi na očuvanju zajedničkog pamćenja. Kako sam kaže, nije prihvatio da Jugoslavija nestane bez traga, već je stvorio prostor u kojem se čuvaju likovi i dela onih koji su je činili velikom. Uz spomenike Jovana Mikića Spartaka i Nikole Tesle, uskoro se očekuju i postavke posvećene Mihailu Pupinu i Josifu Pančiću – jer kako Gabrić naglašava, Mini Jugoslavija želi da pokaže svetu šta je sve iznedrila Subotica – grad sporta i znanja.
- Grupa subotičkih Jugoslovena se nije složila da se Jugoslavija obriše gumicom, nego da sačuvamo Mini Jugoslaviju, kao muzej jer smo prelepo živeli u toj zemlji. Sad pravimo spomenik našem Ceraru, najvećem gimnastičaru iz Jugoslavije, apsolutni prvak sveta, olimpijski pobednik, nebrojeno rezultata - istakao je Blaško Gabrić.