Komentara: 25
Pregleda: 3822

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

22.03.2022. u 20:37h
Sponzorisani sadržaj
Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Posle dužeg vremena nemara prema seoskim sredinama, Grad Subotica, u saradnji sa pokrajinskom i republičkom administracijom, proteklih godina podjednako ulaže u gradske i prigradske mesne zajednice. Time pokazuje da svoje građane ne deli na građane prvog i drugog reda, već da su joj svi podjednako važni bilo da žive tik uz Gradsku kuću ili u Bajmoku, Žedniku, Đurđinu, Ljutovu, Višnjevcu... - poručuje Nevena  Veinović, poslanik u Narodnoj skuštini Republike Srbije i član Glavnog odbora Srpske napredne stranke.

To je od izuzetne važnosti kako bi što više mladih ostalo na selu, radilo i stvaralo porodice, a time bi sela nastavila da žive.

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

- Ruralni razvoj je duži vremenski period bio zapostavljen, sve se fokusiralo na centar velikih gradova a prigradska naselja su bila postrance. Ova Vlada je prepoznala potrebu da se ruralna naselja razvijaju i prvi put smo dobili resorno Ministarstvo za brigu o selu, koje se brine o merama unapređenja života u selu – objašnjava Veinović. - Subotica je prepoznala potrebu da ulaže u sve mesne zajednice, kako gradske, tako i prigradske, jednakim intezitetom a to je moguće jer imamo odličnu saradnju sa Pokrajinskom vladom i Vladom RS. Grad sufinansira brojne projekte na koje konkurišemo kod pokrajine i republike i tim sredtstvima mnogo brže ostvarujemo razvoj seoskih zajednica.

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Po njenim rečima, najvažnije je da se ljudima koji žive na selu pruže svi neophodni uslovi – da imaju puteve i budu dobro povezani sa gradom, da imaju komunalnu infrastrukturu, vrtiće...

- Ljudima koji žele da ostanu da žive i rade na selu, a delatnosti u seoskim sredinama su od izuzetne važnosti, moramo da omogućimo uslove da rade i stvaraju svoje porodice. Nikada neće biti jednak način života u gradu i selu, niti je cilj da se selo izmeni, već ono treba da zadrži svoje karakteristike. Ali mladim ljudima je potrebno da imaju razvijenu infrastrukturu, dobre puteve, vrtiće da bi jedno selo živelo – dodaje naša sagovornica. - Elementarne stvari moramo da omogućimo svima koji žive na selu, jer majke sa sela takođe moraju da odvedu dete u vrtić da bi mogle da rade. Za selo su posebno važne mere i države i pokrajine, trenutno su otvoreni konkursi za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom, i putem Ministarstva za brigu  o selu i putem Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, koji ima konkurs za mlade bračne parove za kupovinu seoskih kuća. Postoje razni programi pomoći za mlade poljoprivrednike do 40 godina, kao i subvencije za bavljenje raznim poljoprivrednim delatnostima. Ne smemo da zaboavimo i mere pronatalitetne politike jer mlade majke koje su poljoprivrednice i preduzetnice sada imaju  pravo na isplatu porodiljskog dodatka. To su sve koraci kojima se ide ka tome da se unapredi život na selu. Veoma je značajno što u proteklom periodu, koji je bio izuzetno težak, gradski prevoznik „Suboticatrans“ nije ukinuo nijednu prigradsku liniju, bez obzira što neke verovatno nisu ekonomski isplative.

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Dok je Stari Žednik nedavno dobio potpuno obnovljen vrtić, meštane Đurđina i Žednika očekuje uređenje atarskih puteva. Obnavlja se glavna saobraćajnica u Bajmoku, a ovu veliku prigradsku mesnu zajednicu očekuje i izgradnja prečistača i kanalizacione mreže. Kanalizacionu mrežu će dobiti i Čantavir i Palić, a u Mišićevu je u toku iskopavanje bunara.

- Verujte, izgradnja terena u Ljutovu, za koji je pokrajina izdvojila tri miliona dinara, pokrenuo je celo selo. Sve generacije meštana su izašle napolje i svi zajedno smo uređivali okolinu terena. Zato su ti projekti važni da se suštinski svi osećaju deo zajednice – ističe Nevena. – Trudimo se da ono što imaju gradska deca imaju i deca u seoskim školama. Organizuje im se program i zabava za dane sela, slavu ili proštenje, dele im se pokloni uoči Božića i Novu godinu pokloni, organizuje potraga za jajima pred Uskrs ili zajedničko farbanje jaja na Veliki petak. Želimo sa pokažemo da sve može da se realizuje i na selu.

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Subotička sela prepoznatljiva su po svojim manifestacijama, od koji su mnoge prerasle lokalni karakter.

- Iz želje da se pokaže tradicionalni način života na selu, sve lepote koje se čuvaju i neguju, nastale su razne manifestacije koje su jako posećene. Među njima su svakako Festival bunjevačkih ila u Bajmoku, Seoske igre bez granica u Bikovu, Dani vina u Tavankutu, Festival mlade rakije u Ljutovu, a od prošle  godine i Pogačijada koja čuva tradiciju pravljenja bunjevačke pogače (štrudle). Naša sela zaista mogu mnogo čime da se ponose i sve to na najlepši način predstave sugrađanima i njihovim gosima – smatra Veinović. - Poseta salašima, degustacija domaće seoske kuhinje, vina, rakije i drugih proizvoda, odmor daleko od gradske vreve, samo su neki od činilaca koji turističku ponudu naših sela čine posebnom. Potencijali za razvoj ruralnog turizma i unapređenje turističke ponude su ogromni, samim tim što stanovnici naših sela žive na selu u pravom smislu te reči.  Uz to, imamo i aerodrom na Bikovu čija blizina utiče na turistički razvoj Subotice, Palića i drugih mesta  Što je najvažnije, potencijal ruralnog turizma je preoznat i od strane rukovodstva Grada Subotice i mesnih zajednica i tek će se razvijati, jer, ljubav je na selu.

Grad Subotica brine o prigradskim mesnim zajednicama

Sponzorisani sadržaj
Postavljeno pre 2 godine i 1 mesec
Komentara: 25
Pregleda: 3822
Povezane teme

izbori2022

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.