Komentara: 10
Pregleda: 2792

Problemi proređenog reda vožnje

Putna i građevinska infrastruktura (udarne rupe, saobraćajna signalizacija, staze...) / Javni prevoz (autobuski, železnički)
02. avgust 2022.
Postavi zviždaljku!

Tekst zviždaljke:

Kao što nam je poznato, 1. avgusta je na snagu stupio novi red vožnje kojim se smanjuje broj polazaka na velikom broju linija, pod izgovorom poskupljenja nafte i nedovoljne iskorišćenosti vozila.

Kao rezultat stupio je na snagu novi red vožnje koji podrazumeva haotično pootkazivane polaske, pomeranje polazaka i stvaranje još većih intervala između dva polaska na prigradskim linijama. Na gradskim linijama se ovo odrazilo pretežno vikendom kao spektar između “Nema polazaka.”  i “Smanjili smo broj vozača na liniji pa smo još dodatno red vožnje prilagodili pauzama vozača umesto potrebama putnika pa vremena polazaka malo kližu tamo-vamo.”  Na trenutke podseća na proređen red vožnje iz perioda između 1999. i 2008. 

A onda, kao šlag na tortu, “polasci se ne poklapaju u medijskim najavama za javnost, na štampanom redu vožnje i na sajtu” - da slučajno neki putnik ne zaluta u autobus. Ali dobro, na stajalištima su bili redovi vožnje iz 2018. i 2020. dok se isti u međuvremenu postepeno menjao. Uostalom, ukidanje linije za Bečej i Segedin uopšte nije propraćeno ikakvom vešću, jer čemu podeliti tu informaciju sa putnicima - njima je prijatnije da vide na sajtu da ima polaska, pa dođu na stanicu i saznaju da ga nema. Prevoz na noćnoj liniji za Palić odavno je obustavljen, a ona je dekorativno stajala u redu vožnje, većina putnika nije znala za nju ni dok je saobraćala, ali tokom raznih festivala leti na Paliću možda je poneki putnik mogao da pomisli “ah, da mogu javnim prevozom da se približim kući”.

Ipak, glavni problem ovakvog postupanja u poslovanju Suboticatransa jeste da se pogoršava kvalitet javnog prevoza, uliva nepoverenje putnika u uslugu, te u slučaju kašnjenja na proređeni red vožnje putniku se ni ne isplati čekati sledeći autobus (još sreće ako se bus pokvari), kao ni uzimanje mesečne karte, ili uopšte upotreba autobusa. Što doprinosi do daljeg kruga “nema putnika - ukidamo još polazaka” i tako u krug. 

A sa novim redom vožnje, vikendom smo dobili i 70-minutni interval prepodne na jednoj od glavnih gradskih linija, i po 4 sata pauze u polascima na većem broju prigradskih linija. Gde će putnici pre stopirati ili koristiti sopstvena prevozna sredstva ukoliko su u mogućnosti.

Problemi proređenog reda vožnjeSvest ljudi o postojanju javnog prevoza se treba dizati sa marketinškim akcijama, bolje organizovanim redom vožnje, jasnijim - staničnim redovima vožnje, prilagođenim linijama, akcijama ili drugačijem tarifiranjem npr. uvođenjem vremenskih karata čime bi se uticalo na presedanje putnika bez mesečne karte. Sistem prodaje karata je kod nas zapravo evoluirao unazad od 2000.-ih kada su postojale barem vikend karte - jeste da nije niko znao za njih ali nije kao da su igde bile potencirane da postoje. 

Vezano za stanične redove vožnje - mnogi koji ne koriste autobus ili neku prigradsku liniju pojma nemaju šta je prolazno vreme do nekog usputnog sela od početne stanice - što putniku uvodi nesigurnost u uslugu.

Uostalom šta je sprečavalo da se linije 4 i 8 povežu vikendom, bez skretanja kod Jadrana, uštedi se 2 kilometra (nije neki broj ali već je neka ušteda), progura se priča da je Radijalac sada povezan sa Stop Shopom, dobije se neki dodatan broj putnika, smanji se broj angažovanih vozača, a i dalje postoji prevoz u Ž. Naselju i V. Radanovcu. Takođe, pri smanjivanju polazaka na liniji 1a i 22 u pojedinim vremenima kad stvarno nema putnika ni na jednom polasku vraćanjem linije 1 u pojedinim polascima - pa nek obrne krug u autobuskoj stanici ako stvarno toliko nema putnika - nije kao da će im preterano smetati - a pređeno je manje kilometara a pokriven veći deo grada. Povezivanjem prigradskih naselja kružnim linijama koje se ne vraćaju istom trasom (Bajmok - Đurđin - Žednik, Bajmok - Tavankut) ali mogu povesti putnika možda za malo dužu vožnju, ali i dalje bolje od nema polaska uopšte. Po DitranS studiji iz 2012. u saradnji sa Mađarskom se predlagala linija koja bi pri putu ka Segedinu svratila i do Morahaloma, uz blago uvećano vreme vožnje do Segedina, ali uz turistički pozitivno plasirajuću liniju.  https://sutrans.rs/files/documents/DitranS_studirati_sumiranje_srpski.pdf 

Srećno svima ako se ovakvim redom vožnje i sličnim upravljanjem planira nastaviti i tokom školske godine. Radne subote će biti posebno interesantne. 

Javni prevoz je u retko kom gradu profitabilan bez subvencija, Subotica svakako sa svojom gustinom naseljenosti i načinom izgradnje nije kandidat za profitabilan javni prevoz, međutim, ponekad je potrebno zapitati se da li se ukidanjem polazaka dolazi do još većih gubitaka. Međutim javni prevoz je potreban za društvenu stabilnost, lakše zapošljavanje, odlazak na posao i školu, kao i olakšano kretanje građana, stoga je u interesu samoga Grada da uredno funkcioniše. 

Uostalom, preporučujem Suboticatransu da se podseti studije koja je odrađena u prethodnom periodu: https://sutrans.rs/files/documents/Studija_SuTrans_v9.pdf

U prilogu je slika sa sajta po kom generisanom štampanom redu vožnje vikendom ne postoje polasci. 

Problemi proređenog reda vožnje Problemi proređenog reda vožnje

Povezana vest

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.