Komentara: 9
Pregleda: 4170

Vujadinović: Podrška za svako novo radno mesto

27.03.2022. u 10:30h
Sponzorisani sadržaj
Vujadinović: Podrška za svako novo radno mesto

Istorijski minumum kada je reč o broju nezaposlenih u Subotici i celom Severnobačkom okrugu ima svoje pravo značenje. Na tržištu rada sada je oko 4.370  lica, što Suboticu svrstava među gradove sa najmanjim brojem nezaposlenih, u odnosu na broj stanovnika. Od 27 filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, Filijala u Subotci je na trećem ili četvrtom mestu po parametrima zapošljavanja , odnosno, najkraćem zadržavanju na evidenciji – predočava Verica Vujadinović, direktorka subotičke Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje.

Tome doprinose i brojni konkursi i podrška zapošljavanju i samozapošljavanju koji se realizuju u okviru NSZ. Trenutno je aktuelno 13 javnih konkursa.

Vujadinović: Podrška za svako novo radno mesto

- Kao i svake godine, raspisani su republički javni pozivi za subvencionisano zapošljavanje namenjeni poslodavcima i nezaposlenim licima koji žele da osnuju samostalnu delatnost. Uskoro očekujemo i raspisivanje i lokalnih javnih poziva u saradnji NSZ i Grada Subotice. Na osnovu potpisanog Sporazuma o saradnji zajedno dajemo istu vrstu subvencija namenjenih poslodavcima i za samozapošljavanje nezaposlenih lica – najavljuje Vujadinović.

Što se tiče subvencija za zapošljavanje, za svako novo otvoreno radno mesto država daje poslodavcu subvenciju od 200.000 dinara.

- Ona nije vezana za lice nego za svako novo otvoreno radno mesto. To je aktuelna jako mera koja svake godine bude jako brzo utrošena. Prošle godine je kroz ovu meru zaposleno 50 lica kod raznih poslodavaca, što je u odnosu na ranije godine jako veliki i zadovoljavajući broj i ova mera sve popularnija. Konkurs  je otvoren do 30. novembra. Ali,  ukoliko budemo utrošili sredstva do polovine godine, ili ranije, tražićemo proširenje kvote, tako da pozivam poslodavce, da bez obzira da li smo utrošili sredstva ili ne, da konkurišu – objašnjava direktorka.

Vujadinović: Podrška za svako novo radno mestoKroz program samozapošljavanja prošle godine priliku da pokrene sopstveni biznis iskoristilo je 47 naših sugrađana. Uglavnom su to bile uslužne delatnosti - manikiri, pedikiri, frizeri, a kako je prošle godine bio akcenat na zapošljavanju žena i mnoge naše sugrađanke su pokrenule proizvodnju, kako kolača, peciva, testenina, suvenira...

- Taj program je podsticaj malog preduzetništva što je jako bitno za privredni rast i razvoj jednog grada. Oni koji žele da pokrenu svoj posao mogu da konkurišu za pomoć od 300.000 dinara bespovratnih sredstava. Njihova obaveza je da posluju 12 meseci, odnosno da taj posao opstane godinu dana. Naravno, postoji monitoring NSZ, te mi obilazimo to lice i dajemo mu smernice ako ima problema u poslovanju. Tako da se naša priča ne završava samo u davanju subvencija, već i posle to lice može da nam se obrati za pomoć u poslovanju – dalje će direktora dodajući da je republički konkurs otvoren do 31. marta, ali je raspisan pokrajinski a očekuje se i lokalni konkurs.

Vujadinović: Podrška za svako novo radno mestoUz ovo, Subotičani mogu da pronađu zaposlenje i putem javnih radova, koji su namenjeni za održavanjue javne infrastrukture i socijalne zaštite. Kroz javni rad, republički konkurs, prošle godine je angažovano 30 lica.

- To su radovi „kratkog daha“ gde se ljudi zapošljavaju na privremeno – povremenim poslovima i oni traju četiri meseci. To je bilo jako do sada popularno, te je mnogim poslodavcima to bila pomoć u redovnom poslovanju. Lica koja se angažuju su najneobrazovanija nezaposlena lica, uglavnom sa ili bez osnovne škole, koja se inače teško snalaze na tržištu rada. Dobijaju mesečno 22.000 dinara uz pripadajući putni trošak, a poslodavac dobija još i troškove za izvođenje javnog rada,  ukoliko, eventualno, mora da obuči lice za obavljanje tog posla – dalje će naša sagovornica.

Na pomoć mogu da računaju i oni koji su tek izašli iz školskih i fakultetskih klupa ili nemaju radno iskustvo.  Za njih je namenjen konkurs za program pripravnika, za mlade sa srednjim i visokim obrazovanjem.

- Lice stiče radno iskustvo, ako je u srednjem nivou obrazovanja, program traje šest meseci, ako je u pitanju viša škola devet a visokagodinu dana. Za taj vremenski period lice se obučava za rad u struci za koju se i školovao. Uslov je da lice bude do 30 godina života. Poslodavac nema nikakve troškove za to lice, već samo obavezu da ga obuči i to je jedna od jako dobrih mera i popularnih mera. Prošle godine je na republičkom konkursu za program pripravnika zaposleno šest lica sa visokim obrazovanjem i 20 sa srednjim obrazovanjem – predočava dalje Vujadinović. - Tu je i program stručne prakse gde lice ne zasniva radni odnos, već samo obučava.  Ako ima 3 ili 4. stepen stručne spreme dobija 22.000 dinara, za 6. sleduje  24.000 a za 7. 27.000 dinara. Takođe, republika rapsisuje i program „Moja prva plata“,  to je popularna mera i čak 320 poslodavaca je u 2020. godini konkurisalo za ovaj program. U prošloj godini je 118 lica uspelo kroz „Moju prvu platu“ da dođe do prvog radnog iskustva. Ono što je važno je da je polovina tih lica ostalo u radnom odnosu kod poslodavaca Mera se raspisuje u celoj Srbiji svake godine i očekujemo da bude raspisana u avgustu.

Vujadinović: Podrška za svako novo radno mestoNe izostaju ni progami obuke za one koji nemaju radno iskustvo ili im je potrebna prekvalifikacija ili dokvalifikacija, koje je prošle godine prošlo 18 lica.

- Imamo program obuke gde lica usvajaju nova znanja i veštine u IT sektoru, u znanju stranih jezika, a imamo i  obuke namenjene za konkretnog poslodavca na konkretnoj mašini za konkretno radno mesto.

Poseban set mera namenjen je zapošljavanju osoba sa invaliditetom (OSI).

- Novi Zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom zahteva da na 20 zaposlenih svaki poslodavac ima jednu osobu sa invaliditetom ili plaća penale državi. Tako da nam se mnogi poslodavci obraćaju za posredovanje i mi njima upućujemo takve osobe. Poslodavci takođe konkurišu za subvencije namenjene OSI bez radnog iskustva, te 12 meseci imaju refundaciju zarade i pripadajući porez i doprinos za tu osobu .To je jako popularna mera, a u kombinaciji sa njom može da se koristi i mera novog zapošljavanja za OSI gde izdvajamo 240.000 dinara – objašnjava direktorka. - Imamo i programe refundaciju troškova neto zarade za asistenta. Ako je toj OSI potrebno da za radno angažovanje ima profesionalnog ili personalnog asistenta mi ga plaćamo njega koji prati tu osobu u radu i na neki način poslodavac ne mora da vodi računa o njemu i prati ga u smislu povreda na radu, mentoringa, bilo čega što joj je potrebno. Imamo i program prilagođavanja radnog mesta s obzirom na zdravstvene sposobnosti, mi plaćamo prilagođavanje tog radnog mesta u vrednosti do 400.000 dinara za kupovinu potrebnih sredstva da bi osoba sa invalditetom mogla i bezbedno da radi.

Sponzorisani sadržaj
Postavljeno pre 2 godine i 3 nedelje
Komentara: 9
Pregleda: 4170
Povezane teme

zapošljavanje u Subotici

Nacionalna služba za zapošljavanje

subvencije za zapošljavanje

zapošljavanje

lokalni akcioni plan zapošljavanja

aktivne mere zapošljavanja

verica vujadinović

Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.