Komentara: 55
Pregleda: 16280

Buka, remećenje javnog reda i mira na Radijalcu (kome se obratiti za zaštitu?)

Ostalo / Neki drugi problem (ostalo)
05. oktobar 2020.
Postavi zviždaljku!

Tekst zviždaljke:

Imam jedno, prilično jednostavno pitanje za gradsku upravu, gradonačelnika, Subotičku policiju i Subotičku komunalnu policiju: kome građani Subotice mogu da se obrate u slučaju remećenja javnog reda i mira, kada ga remeti neko ko ima status „belog medveda“, odnosno zaštićene vrste, za koju Zakoni očigledno ne postoje?

Danas je nedelja, 04. oktobar, trenutno je 21:10h. Od 14h, u ulici Zrinjskog i Frankopana, dvorišna kafanska žurka, sa bendom uživo koji se čuje duž cele ove, ali i po okolnim ulicama, sve do Nepkera i početka mlečne pijace, kod Sinagoge.

Komunalna policija po pravilu nije nadležna, a od nekih 15h, policijskoj upravi Subotica, upućeno je najmanje 10 poziva (za koje ja znam), od strane različitih pojedinaca, odnosno porodica koje žive u ulici. Po scenariju, odgovor koji se dobije pozivom na broj 192 dolazi u vidu drugog broja telefona na koji je potrebno prijaviti problem, odakle se dobijaju različiti odgovori: „poslaćemo patrolu“, „niste prvi koji zove“, „imamo drugu intervenciju, pa će odmah nakon toga partola biti poslata“ i sl.

Na taj broj se poslednja 2h niko ne javlja.

Nevezano za ovaj problem, iz radoznalosti bih voleo da znam koja to intervencija traje više od 6h i da li grad Subotica kojim slučajem ima na raspolaganju više od 2 pozornika koji bi mogli, eventualno, da se pozabave sa dve intervencije, simultano?

I dok uz glasnu muziku, zagušen saobraćaj, nepropisno parkirana vozila, gužvu, vikanje, dovikivanja u ulici i, od malopre, zaista prelep vatromet, uživamo u nedeljnom danu i večeri, nismo mogli, a da ne primetimo vozila uglednih carinika, inspektora i sličnih nedodirljivih pojedinaca (znate, Subotica je mali grad), što nas sve navodi na zaključak da će intervencija policije u potpunosti da izostane, a da će kršenje „Zakona o javnom redu i miru“ ("Sl. glasnik RS", br. 6/2016 i 24/2018), kao i „Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini“ ("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010) proći čak i bez opomene ili bar molbe da se muzika makar malo utiša.

Zaista sumnjam da cenjene komšije svaki put uredno prijave skup nadležnim organima, ali čak i da prijave, prijavljen skup nije i dozvola za kršenje Zakona, propisa i uredbi. Bar je to slučaj sa drugim privatnim, ali i pravnim licima koja nemaju „zaleđinu“, a poštuju bar osnovne moralne vrednosti, kada nestručno službeno lice večno nenadležne komunalne policije meri nivo buke u naseljenom mestu. Pravićemo se da ne znamo za ranije slučajeve kada su nivo buke stručno merili „na sluh“.

Kako ne biste stekli utisak da sam osoba koja je jedva dočekala da ovako nešto objavi, moram da napomenem da ova praksa cenjenih komšija traje mesecima unazad, na otprilike svaka 2-3 vikenda. Jedino je sada zabava podignuta na viši nivo, te je kafanski bend uživo novitet.

Pre oko 2 meseca, glasna muzika iz njihovog dvorišta trajala je, bez preterivanja i karikiranja, 3 cela dana, u kontinuitetu, pa nego što je policija izašla na teren.

Dve nedelje nakon toga, nova žurka, ali ovaj put sa parkiranim patrolnim vozilom Subotičke policije ispred kuće, nekih 2h. Bilo je jasno da nemamo više kome da se obratimo.

Opet, nevezano za ovaj problem, čisto iz radoznalosti, zanima me da li je to ta „intervencija“ Subotičke policije koja ume da potraje duže od 6h i da li je donesena nekakva uredba ili novi „Zakon o Policiji“ gde je pozornicima dozvoljeno da posećuju privatne žurke u toku radnog vremena, odnosno da koriste službeno vozilo u privatne svrhe?

Dakle, moje pitanje, još jednom, upućeno gradskim službenicima, finasiranim od strane građanskog poreskog novca da budu u službi svih građana ovog grada, odnosno gradskoj upravi, gradonačelniku, Subotičkoj policiji i Subotičkoj komunalnoj policiji: kome građani Subotice mogu da se obrate u slučaju remećenja javnog reda i mira, kada ga remeti neko ko ima status „belog medveda“, odnosno zaštićene vrste, za koju Zakoni očigledno ne postoje, a oni koji su tu da zaštite prava i interese svih građana ovog grada, ostaju nemi na pozive i prijave? Koja je to viša instanca koja bi mogla imati sluha u slučaju bahatog ponašanja lokalne policije i drugara.

Najljubaznije vas molim da nam ne vređate inteligenciju negiranjem ovih i ovakvih dešavanja, da ne poričete, jer ako po Zakonu obavezujuće beleženje prijava nekim čudom ne postoji, zabeleženi pozivi postoje, snimci postoje, a stanovnici ove ulice su živi ljudi koji svakako mogu da posvedoče o ovim zbivanjima i ličnim iskustvima vezanim za iste.

Obzirom da nije moguće okačiti video materijal na „Pištaljku“, šaljem nekoliko video snimaka današnjeg veselja, snimljenih iz različitih delova ulice, a koje možete preuzeti putem linka:

https://www.dropbox.com/sh/62lpyf7onx2k0pq/AACPi8jynH0f-p8PUkAQjfPja?dl=0

Takođe, iz ličnih bezbednosnih razloga vezanih za već iznad opisane veze, koje svoje probleme sa „neistomišljenicima“ neretko rešavaju fizičkim nasiljem, zastrašivanjem i pretnjama, moji lični podaci su izmenjeni, ali je ostavljena email adresa u upotrebi. Nadam se da će uredništvu portala subotica.com ovi razlozi biti razumljivi. Ukoliko ipak ova „Pištaljka“ ne bude objavljena, i to je u redu, recimo razumljivo.

Poznato je da Suboticu poslednjih godina vode kumovsko-bratsko-drugarsko-nasilnički odnosi, čak prilično transparentno i niko se od aktera nešto posebno ne trudi to da sakrije, a to što građani ne prijavljuju, ne znači da i ne vide, već da jednostavno nemaju kome da prijave, obzirom na već pomenute veze i korupciju koja doseže do samog vrha gradskih službenika, „u službi građana“.

Stoga, obaveštavam nadležne organe, da će izmenjana, proširena verzija ovog teksta/sadržaja, ali sa istim krucijalnim pitanjem i naglaskom na nesavesno postupanje po službenoj dužnosti pripadnika Subotičke policije, u ovom, ali i nekim drugim dokumentovanim slučajevima kao i „ortačko“ vođenje jednog grada, bez obzira na odgovor na „Pištaljku“, u narednim danima biti poslata na još 14 adresa Republičkih i Pokrajinskih službi, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno kabinete vršilaca dužnosti predsednika i potpredsednika Vlade, Sektor unutrašnje kontrole MUP-a Srbije, zaštitniku građana Republike Srbije, a na kraju, obzirom na usko-bratske veze na nivou Republike, i svim većim medijima u Srbiji.

Unapred zahvalan na odgovoru.

 

Foto: Ilustracija.

Buka, remećenje javnog reda i mira na Radijalcu (kome se obratiti za zaštitu?)
Komentara
0
Napiši komentar
Pošalji komentar
Dodaj grafički fajl
(do 20 MB)
    Imaš na raspolaganju 1000 karaktera
    Pravila komentarisanja
    Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove ovog Internet portala. Komentari su moderirani i odobravani u skladu sa opštim pravilima i uslovima.